Haber

Ürdün Dışişleri Bakanı: Hamas, İsrail işgalinin zor koşullarında doğmuş bir fikirdir

Ürdün Dışişleri Bakanı Safadi, Hamas Hareketi’nin İsrail işgalinin yarattığı zor koşullarda ortaya çıkan bir fikir olduğunu söyledi.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı, X Platformu’ndaki paylaşımında Bakan Safadi’nin CNN televizyonuna verdiği röportajın bazı bölümlerini yayınladı.

Röportajda Safadi, “Hamas işgalin yarattığı zor koşullarda doğmuş bir fikirdir” dedi.

Bu krizi tüm uluslararası toplumun çözemediğini hatırlatan Safadi, “On bin Filistinlinin öldürülmesi, 1 milyon 400 bin kişinin yerinden edilmesi, hatta bir damla su, ağrı kesici gibi temel haklardan mahrum bırakılması, Bu İsrail’in güvenliğini sağlamaz.”

Gazze Şeridi’nde yaşananları “Bu bir Yahudi-Müslüman savaşı değil” diyen Safedi, durumu “işgalci ile işgal altındaki halk arasındaki bir savaş” olarak nitelendirdi.

İsrail’in Filistin devleti kurulmasına yönelik tutumuna değinen Safadi, “İsrail’in her zaman devlet kurma adına Filistin halkının her arzusunu öldürme yönünde sistematik bir politikası olmuştur.”

Safadi, İsrail’in uzun yıllar boyunca Filistin davası gibi bir şeyi göz ardı edebileceği kanaatinde olduğunun altını çizdi.

kabatasajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu